W
NW
N
N
NE
W
the Degree Confluence Project
E
SW
S
S
SE
E

Turkey

1.9 km (1.2 miles) S of Paşalı, Nevşehir, Turkey
Approx. altitude: 1149 m (3769 ft)
([?] maps: Google MapQuest OpenStreeMap ConfluenceNavigator)
Antipode: 39°S 145°W

Accuracy: 4 m (13 ft)
Quality: good

Click on any of the images for the full-sized picture.

#2: East view from intersection point #3: South view from intersection point #4: West view from intersection point #5: GPS view from intersection point #6: Derya & Tolga on 39N 35E point #7: Sunrise over Mount Erciyes

  { Main | Search | Countries | Information | Member Page | Random }

  39°N 35°E (visit #2)  

#1: North view from intersection point

(visited by Derya Duman and Tolga Kanık)

English version

Türkçe

31-Ara-2006 -- Bu sene kurban bayramı tatilimizi uzun süredir hedeflediğimiz confluence noktalarını bulmaya adadık. Sadece dört günümüz vardı. Dolayısıyla zamana karşı yarışacağımız bir tür orienteering yapacağımızın, aç, susuz ve uykusuz bir noktadan diğerine koşturacağımızın fazlasıyla farkındaydık. Böylesi bir projeye çok iyi hazırlanmamız gerekiyordu. Hiç bir şeyi şansa bırakmadık. Doğrusu teknik donanımımı çok iyiydi. Derya'nın emekleriyle topoğrafik haritalarımızı ve hedefler arası takip edeceğimiz optimal rotamızı Mapsource yazılımına yükledik. Yolumuzu arabanın önüne oturtuğumuz Garmin 60 model gps ile bulacaktık. Aynı harita ve rotaları Derya gps'e de oturttu. Böylelikle gps'in verdiği sinyallerle doğru yolda olup olmadığımızı anlayabiliyorduk. Diz üstü bilgisayarımızdan gerektiğinde Mapsource veya Google Earth programları ile noktalara yaklaşımı simüle edebiliyor, arazi yapısı hakkında fikir sahibi olabiliyor, neyle karşılaşacağımızı iyi biliyorduk. Olası teknik etaplara karşı teknik tırmanış malzemelerinin yanısıra kask, krampon, bivak ve hatta buz aletlerimizi bile yanımıza aldık. Acil durumlara karşı halk bandı telsizlerimiz sürekli yanımızdaydı. Hiç bir şey bizi durdurmamalıydı. Kararlıydık; noktalara ulaşmak için ne gerekiyorsa yapacaktık.

Yola çıktıktan bir sure sonra aramızda sessiz bir iş bölümü gelişti. Bilgisayar dehası Derya ve teknoloji özürlü ben ilginç bir şekilde uyumlu bir ekip oluşturmuştuk. Noktaya arabayla olabildiğince yaklaştıktan sonra hızla yola koyulup noktaya pür telaş varıyorduk. Derya gps'i sıfırlarken ben de Derya'yı ve araziyi fotoğraflayıp tripodu kuruyordum. Noktada beraber fotoğraf çektirdikten sonra irtifa ve mesafe gibi verileri not alıyordum. Arabaya döndüğümüzde fotoğrafları hemen dizüstü bilgisayara yükleyip, nokta notlarını ve gps verilerini bilgisayara aktarıyorduk. Derya arabayı sürerken ben de haritadan diğer noktaya olan yolu ve mesafe gibi detayları hemen belirliyordum.

Tolga Kanık Doğa Sporları Rehberi, Acil Tıp Teknisyeni – Doğa
Derya Duman Doğa Sporları Rehberi, Peyzaj Mimarı

Uzun ve yorucu hazırlıklardan sonra gece 01:00'da Ankara'dan Kırşehir-Kalaba istikametine doğru yola çıktık. Saat 05:30'da bozuk köy yolundan Paşalı köyü'ne geldik. Köpekler davetsiz misafirlere havlamaya başladı. Noktaya 1.7 km kala arabamızı parkedip 2 saatliğine koltuklarımızda uyumaya başladık. Bizi haliyle hırsız veya defineci zannedip korkmuşlar. Bir saat sonra bir köylü cama tıklayarak bizi uyandırdı ve haklı olarak burada ne yaptığımızı sordu. Üniversite'den botanik araştırması için geldiğimiz şeklinde bir yalan uydurduk. Ülkemiz halkının değişmez misafirperverliğiyle bizi kahvaltıya davet etti. Güleryüzlü ev sahipleriyle biraz sohbet edip kahvaltımızı ettikten sonra 07:10'da binbir bahaneyle evlerinden ayrılıp noktaya yöneldik. Hava çok soğuktu (-10°C) ve bizim acelemiz vardı. Evlerin görüş mesafesinden çıkar çıkmaz arazide koşmaya başladık. Yolda daha önce varolduğunu bilmediğimiz Kalaba asfaltını keserken yoldan geçen arabalar ne yaptığımıza bir anlam veremediler. Ellerinde garip bir aygıtla sabahın köründe bizi tarlada koşarken gören köy halkı haliyle epey huylanmış olmalıydı. Ufukta Erciyes manzaralı dümdüz tarlaların birinde noktayı bulduk. Noktadan gelirken yalanımızı desteklemek için tarladan biraz da numune ot söktük. Toplam 50 dakika sonra arabamıza geri döndük ve Kalaba Kasabası üzerinden hızla Kayseri'ye hareket ettik.

  • Arabayla katedilen mesafe: 275 km
  • Yürünen Yatay Mesafe: 3.5 km
  • İrtifa: 1155 m
  • Yolda ekstrem değerler: 250 km Kırşehir - Topaklı yakınlarında: 15.4 C

English version

31-Dec-2006 -- This years's bank holiday is allocated to our confluence project about which we'd been thinking for a long time. We had only four days. Therefore, we were well aware of the fact that it was going to be a big hectic struggle from one point to another everyday. Having finished all the long and tiring preparations and gathered necessary equipment furnished with useful software, we hit the road at 01:00 o'clock.

We got to Paşalı village following a very bumpy road and parked the car near a house at the skirt of the vilage. Dogs vigorously started barking. We wanted to take a two-hours' snooze in our seats until it got light for photography and pulled the sleeping bags over. After an hour of uninterrupted sleep, a chap tapped on the window asking what we were doing there. Our answer was ready-made saying we were from the agriculture department and came here for some botanic research! It was damn cold outside (-10°C) and there couldn't be any other reason to be there. They thought we were either smugglers or robbers. In our country's usual genuine hospitality he invited us inside his house for a cup of tea and breakfast.

Having had some breakfast and patiently replied all the curious questions, we set off and ran against the point. We found the point right at the same place as it was found before in a very strange way. We rushed back to the car in about 50 minutes, holding some convincing sample plants we'd pulled on the way and started driving in the direction of Kayseri via Kalaba.

Continued at 39N 36E.


 All pictures
#1: North view from intersection point
#2: East view from intersection point
#3: South view from intersection point
#4: West view from intersection point
#5: GPS view from intersection point
#6: Derya & Tolga on 39N 35E point
#7: Sunrise over Mount Erciyes
ALL: All pictures on one page