W
NW
N
N
NE
W
the Degree Confluence Project
E
SW
S
S
SE
E

Turkey

2.3 km (1.4 miles) NE of Çobanlar, Sinop, Turkey
Approx. altitude: 91 m (298 ft)
([?] maps: Google MapQuest OpenStreeMap ConfluenceNavigator)
Antipode: 42°S 145°W

Accuracy: 6 m (19 ft)
Quality: good

Click on any of the images for the full-sized picture.

#2: East #3: South #4: West #5: GPS #6: At the CP #7: Black Pine #8: Wonderful #9: Lovely country #10: Village at a fantastic spot #11: Ilgaz pass (1875 m)

  { Main | Search | Countries | Information | Member Page | Random }

  42°N 35°E (visit #2)  

#1: North

(visited by Tolga Kanık and Derya Duman)

English version

Türkçe

13-ara-2009 -- Yolda Kastamonu'yu ziyaret edip öğlen yemeği yedikten sonra yemyeşil yollardan devam ettik. Hanönü'nde ana yolu terkedip Ayancık dağ yolundan Karadeniz'e indik. Kimsenin geçmediği bu ıssız yol o kadar manzaralıydı ki defalarca durup fotoğraf çektik. Yöre el değmemiş doğası ve şirin yayla köyleri ile harika bir dokuya sahip.

Dalgalı Karadeniz, bakir dağlar ve bol virajlı yollar... Doğrusu keyfimiz yerinde. Sinop'a ulaşmadan Abalı köyünü 1 km kadar geçip sağa giden asfalt yoldan güneye döndük. Buradan Fidanlık köyünü hedefleyerek ve noktaya yaklaşan mantıklı yolları takip ettik. Bir sonra yol çok bozuldu, arabanın altını bir kaç defa çarptık. Oldukça vahşi arazide dikenli çalılar ve çitlerin üzerinden atlaya zıplaya noktaya 500 metre yürüdük. Kayın ağaçlarının sarı yaprakları gün batımıyla birlikte harika renklere büründüler.

Noktadan sonra yön bulma cihazımızın da yardımıyla başka bir yoldan sahil yoluna geri inerek Sinop'a vardık. Sinopta kısa bir gezinin ardından Ankara yolunu tuttuk.

English

13-Dec-2009 -- Continued from 41N 33E.

En route, we had a look at Kastamonu and found it a superbly historic city. We moved on towards Hanönü and turned north towards Ayancık. This mountain route is a must see for every road traveler. Because it is lonely yet, it is incredibly scenic. You get to see an intact country with wild woodlands and unspoilt alpine villages with lovely civil architecture.

Sinop road along the Black Sea shore is another phenomenon. About 15 km before reaching Sinop downtown, you spot a village called Abalı. Once you see the village turn, just keep going for another kilometer or so. Then, turn right into the paved road. After all, the road was very harsh making us hit the bottom of the car quite a few times, whereas it took a mere couple of checks on our GPS to chose the best alternative moving on to the intersection.

It took us an exhilarating 500 meter stride to the point and back the same way. Of course we did visit Sinop and got ready for the long drive awaiting back to Ankara via the deep snowy Ilgaz pass (1875 m).

  • Odometre / Trip Odometer: 553 km
  • Ankara Odometre / Final Trip Odometer: 1022 km
  • Noktaya Yürünen Mesafe / Distance Walked to DCP: 578 m
  • Sıcaklık / Temperature: 9.9 ºC
  • İrtifa Başlangıç / Initial Altitude: 82 m
  • İrtifa Nokta / Altitude at DCP: 67 m
  • Çıkış / Start : 15:32
  • Varış / Arrive: 15:50
  • Dönüş / Return: 16:09

Tolga KANIK
Acil Tıp Teknisyeni - Doğa, Profesyonel Turist Rehberi
WEMT, Professional Tourist Guide
tolgakanik@yahoo.com
www.tolgakanik.fotopic.net

Derya DUMAN
Peyzaj Mimarı, Doğa Sporları Rehberi
Landscape Architect, Outdoor Guide
dumanica@yahoo.com
www.dumanica.fotopic.net


 All pictures
#1: North
#2: East
#3: South
#4: West
#5: GPS
#6: At the CP
#7: Black Pine
#8: Wonderful
#9: Lovely country
#10: Village at a fantastic spot
#11: Ilgaz pass (1875 m)
ALL: All pictures on one page