W
NW
N
N
NE
W
the Degree Confluence Project
E
SW
S
S
SE
E

Poland : Lubelskie

1.9 km (1.2 miles) S of Soćki, Lubelskie, Poland
Approx. altitude: 183 m (600 ft)
([?] maps: Google MapQuest OpenStreetMap ConfluenceNavigator)
Antipode: 52°S 158°W

Accuracy: 5 m (16 ft)
Quality: good

Click on any of the images for the full-sized picture.

#2: View towards E from the confluence #3: View towards N from the confluence #4: View towards W from the confluence #5: At the confluence (view towards SE) #6: GPS readings #7: Nearby cross dating 1859 #8: Medieval Castle of the Masovian Dukes in Czersk #9: My track on the map (© Microsoft AutoRoute 2002)

  { Main | Search | Countries | Information | Member Page | Random }

  52°N 22°E (visit #2)  

#1: General view of the confluence (towards S)

(visited by Wojciech Czombik)

15-May-2006 --

Polski

English

5th confluence out of a trip of 6

Continued from 52°N 23°E

From Sokule I came back to Międzyrzec Podlaski and went on the road no. 806 via Łuków to Stoczek Łukowski. There I turned north, drove ca. 1 km and in the village of Zgórznica headed north-east. Behind the village of Toczyska I turned north again and on a dirt roads came to the forest edge. I was a bit anxious about my car’s chassis because the ruts cut in the road were very deep but I managed to safely pass through. I parked the car near a cross dating back to 1859 – perhaps there was a cemetery there – and I walked towards the confluence lying ca. 700 m away.

Along a dirt road and then across a field I came to a ploughed strip of land with a single tree in the middle of the field. The confluence point lay at the western edge of the strip. Having taken pictures I returned to the car and continued my journey to Góra Kalwaria and Czersk. Unfortunately, I was late by a couple of minutes and the impressive Castle of the Masovian Dukes in Czersk had already been closed – I could only see it from the outside, through the fence.

Continued at 52°N 19°E

Visit details:

  • Time at the CP: 17:12
  • Distance to the CP: 0 m
  • GPS accuracy: 5 m
  • GPS altitude: 185 m asl
  • Temperature: 16° C

My track (PLT file) is available here.

Polski

Z Sokuli wróciłem do Międzyrzecza Podlaskiego i drogą wojewódzką nr 806 przez Łuków dojechałem do Stoczka Łukowskiego. Tu skręciłem na północ, a po ok. 1 km we wsi Zgórznica skierowałem się na północny-wschód. Za wsią Toczyska skręciłem na północ i polnymi drogami dojechałem do skraju lasu. Trochę bałem się o zawieszenie, gdyż koleiny były bardzo głębokie, ale udało mi się bezpiecznie przejechać. Zaparkowałem w pobliżu drewnianego krzyża z 1859 r. – być może kiedyś znajdował się tu cmentarz – i ruszyłem w stronę oddalonego o ok. 700 m przecięcia.

Początkowo polną drogą, a później skrajem pola doszedłem do zaoranego pasa, w którego połowie rosło samotne drzewo. Punkt przecięcia znalazłem na przeciwległym skraju zaoranego odcinka. Po wykonaniu pamiątkowych fotografii tą samą drogą wróciłem do samochodu. Z przecięcia pojechałem do Góry Kalwarii i zamku w Czersku, ale niestety spóźniłem się o kilka minut i tę imponującą budowlę mogłem obejrzeć tylko z zewnątrz.


 All pictures
#1: General view of the confluence (towards S)
#2: View towards E from the confluence
#3: View towards N from the confluence
#4: View towards W from the confluence
#5: At the confluence (view towards SE)
#6: GPS readings
#7: Nearby cross dating 1859
#8: Medieval Castle of the Masovian Dukes in Czersk
#9: My track on the map (© Microsoft AutoRoute 2002)
ALL: All pictures on one page