W
NW
N
N
NE
W
the Degree Confluence Project
E
SW
S
S
SE
E

Germany : Brandenburg

1.9 km (1.2 miles) S of Lindow (Mark)-Banzendorf, Brandenburg, Germany
Approx. altitude: 47 m (154 ft)
([?] maps: Google MapQuest OpenStreetMap ConfluenceNavigator)
Antipode: 53°S 167°W

Accuracy: 4 m (13 ft)
Quality: good

Click on any of the images for the full-sized picture.

#2: View towards N from the confluence #3: View towards W from the confluence #4: View towards S from the confluence #5: GPS readings #6: At the confluence #7: My track on the satellite image (© Google Earth 2008) #8: Different kinds of shooting platforms #9: Nearby stream #10: Road from Banzendorf to Lindow and boggy ground

  { Main | Search | Countries | Information | Member Page | Random }

  53°N 13°E (visit #5)  

#1: General view of the confluence (towards E, ca. 100 m away)

(visited by Wojciech Czombik)

Polski

05-Dec-2008 --

2nd confluence out of a trip of 2

Continued from 53°N 12°E

Two days after my visit at 53N 12E I was going back home from the conference in Berlin. This time the weather was much nicer – it was warmer (+5 ˚C) and winter sun peeped through the clouds. From the city centre of Berlin I went north to Oranienburg – a town that got a bad name after the Nazis gained power in Germany in 1933 as one of the first concentration camps was built there (KL Sachsenhausen-Oranienburg). Then I continued to the north-west and via Löwenberger Land and Grieben, on some very tiny forest roads around Vielitz See, I came to Lindow (Mark).

I was going to head towards the confluence at Klosterheide but I must have missed the turn so I drove up to Banzendorf and then went south on a sett-paved road. After ca. 1.5 km I parked the car at the shoulder. The confluence point was ca. 280 m away on an open, green field. Luckily, before setting off I had changed my shoes to trekking boots because the field turned out to be quite boggy.

Within a couple of minutes I arrived at the confluence and localized the exact point with 4 m accuracy. The surroundings were quite empty, only from time to time a single car passed down the road. I noticed several raised shooting platforms around the field – it must have been a feeding ground for wild animals. To the south of the CP there was a stream – as mentioned by the previous visitors it was wide enough to make it difficult to jump over it, so it is essential to arrive from the right direction. Having taken pictures I returned to the car and drove further to the south to Lindow and then headed towards home.

Visit details:

  • Time at the CP: 13:36
  • Distance to the CP: 0 m
  • GPS accuracy: 4 m
  • GPS altitude: 42 m asl
  • Temperature: 5 °C

My track (PLT file) is available here.

Polski

05-Dec-2008 --

Dwa dni po odwiedzinach przecięcia 53N 12E wracałem do domu z konferencji w Berlinie. Tym razem pogoda była znacznie lepsza – było cieplej (+5 ˚C), a zimowe słońce wyglądało zza chmur. Z centrum Berlina pojechałem na północ do Oranienburga – miasta, które zyskało złą sławę po dojściu nazistów do władzy w Niemczech w 1933 r. gdyż w tym miejscu utworzono jeden z pierwszych obozów koncentracyjnych (KL Sachsenhausen-Oranienburg). Jadąc dalej na północny-zachód przez Löwenberger Land i Grieben, a następnie bardzo wąskimi, leśnymi drogami wokół jeziora Vielitz dotarłem do Lindow (Mark).

Zamierzałem skierować się w stronę przecięcia w Klosterheide, ale musiałem przeoczyć właściwe skrzyżowanie i dojechałem aż do Banzendorf. Tu skręciłem na brukowaną drogę prowadzącą na południe i po ok. 1,5 km zaparkowałem samochód na poboczu. Punkt przecięcia leżał w odległości ok. 280 m, na otwartym, zielonym polu. Na szczęście przed wyruszeniem zmieniłem buty na trekingowe, gdyż pole okazało się bardzo podmokłe.

W ciągu kilku minut dotarłem do przecięcia i zlokalizowałem punkt z dokładnością 4 m. Okolica była całkiem pusta, jedynie od czasu do czasu drogą przejeżdżał pojedynczy samochód. Zauważyłem w okolicy kilka ambon myśliwskich – najwyraźniej okoliczne pola muszą być dobrym miejscem żerowania dzikich zwierząt. Na południe od punktu przecięcia płynął strumień – jak wspomnieli poprzedni odwiedzający jest on na tyle szeroki, że przekroczenie go może być kłopotliwe, więc istotne jest, aby dotrzeć do przecięcia z właściwego kierunku. Wykonawszy pamiątkowe zdjęcia wróciłem do samochodu i pojechałem dalej drogą do Lindow, a następnie skierowałem się do domu.


 All pictures
#1: General view of the confluence (towards E, ca. 100 m away)
#2: View towards N from the confluence
#3: View towards W from the confluence
#4: View towards S from the confluence
#5: GPS readings
#6: At the confluence
#7: My track on the satellite image (© Google Earth 2008)
#8: Different kinds of shooting platforms
#9: Nearby stream
#10: Road from Banzendorf to Lindow and boggy ground
ALL: All pictures on one page