W
NW
N
N
NE
W
the Degree Confluence Project
E
SW
S
S
SE
E

Germany : Nordrhein-Westfalen

2.9 km (1.8 miles) NW of Stadtlohn-Büren, Nordrhein-Westfalen, Germany
Approx. altitude: 73 m (239 ft)
([?] maps: Google MapQuest OpenStreetMap ConfluenceNavigator)
Antipode: 52°S 173°W

Accuracy: 6 m (19 ft)
Quality: good

Click on any of the images for the full-sized picture.

#2: View towards W from the confluence #3: View towards N from the confluence #4: View towards E from the confluence #5: GPS readings #6: My track on the map	(© Microsoft AutoRoute 2002) #7: At the confluence monument (ca. 200m away from the confluence) #8: Hier kreuzt sich der 52. Breitengrad mit dem 7. Längengrad. Aufgestellt vom Heimatverein Stadtlohn. 9. Juni 1985

  { Main | Search | Countries | Information | Member Page | Random }

  52°N 7°E (visit #5)  

#1: General view of the confluence (towards S)

(visited by Wojciech Czombik)

Polski

24-May-2006 --

5th confluence out of a trip of 8

Continued from 52°N 6°E

From Velp I drove back to Arnhem interchange and on A12 and A18 I went east. When the highway ended I continued my journey on the local roads to Groenlo and via Zwilbroek / Zwillbrock border point I entered Germany. In a little town of Vreden I stopped for a small shopping (good choice of Rhenish Hesse wines) and then I went to Stadtlohn and beyond to the east.

From the narrative and pictures of the previous visitors I expected a nice walk through a light forest. However, the weather was not very good – it rained the previous days and it was dark and cloudy that day.

At a junction at 51N59.8836 7E0.1113 I turned left (towards NW) and some 300 m further I noticed a forest road and decided to park my car there. When I got out I noticed a small stone with the inscription “Hier kreuzt sich der 52. Breitengrad mit dem 7. Längengrad. Aufgestellt vom Heimatverein Stadtlohn. 9. Juni 1985”. Purely by chance I stopped just next to it.

But there were still 200 m to the actual confluence (according to WGS-84). I entered the forest and almost immediately returned to the car to change my shoes to trekking boots as the ground was wet and muddy. I also wore gaiters to avoid wetting my trousers.

I set off for the search again and after a couple of minutes I found the “zero” area. But due to a cloudy, rainy sky and dense forest I couldn’t get all zeroes on the receiver. My “confluence dance” lasted for some 15 minutes and when I was already loosing hope zeroes suddenly appeared on the GPS display.

I took the usual pictures – not very interesting since the forest was almost the same in all directions and returned to the car. A heavy rain started as I departed.

Continued at 52°N 8°E

Visit details:

  • Time at the CP: 16:20
  • Distance to the CP: 0 m
  • GPS accuracy: 6 m
  • GPS altitude: 57 m asl
  • Temperature: 11° C

My track (PLT file) is available here.

Polski

24-May-2006 -- Z Velp wróciłem do węzła autostradowego w Arnhem i autostradami A12 i A18 pojechałem na wschód. Gdy autostrada skończyła się dojechałem lokalnymi drogami do Groenlo i przez punkt graniczny Zwilbroek / Zwillbrock wjechałem do Niemiec. W niewielkim miasteczku Vreden zatrzymałem się na zakupy (bardzo dobry wybór win reńskich), po czym skierowałem się do Stadtlohn i dalej na wschód.

Z relacji i zdjęć poprzedników spodziewałem się miłego spaceru przez jasny las. Jednak pogoda nie była sprzyjająca – poprzedniego dnia padało a teraz było ciemno i pochmurno.

Na skrzyżowaniu w punkcie 51N59,8836 7E0,1113 skręciłem w lewo (na północny-zachód) i po ok. 300 m zauważyłem leśną drogę, przy której postanowiłem zaparkować. Gdy wysiadłem, spostrzegłem niewielki kamień z napisem “Hier kreuzt sich der 52. Breitengrad mit dem 7. Längengrad. Aufgestellt vom Heimatverein Stadtlohn. 9. Juni 1985”. Zupełnie przypadkowo zaparkowałem tuż przy nim.

Do rzeczywistego przecięcia (wg WGS-84) miałem jednak jeszcze ok. 200 m. Wszedłem do lasu i prawie od razu wycofałem się z powrotem do samochodu by zmienić buty na trekingowe i założyć ochraniacze na spodnie gdyż teren był bardzo mokry i grząski.

Po chwili wyruszyłem ponownie i po kilku minutach znalazłem obszar „zero”. Ale z uwagi na zachmurzone, deszczowe niebo i gęsty las nie mogłem uzyskać samych zer na wyświetlaczu. Mój „taniec z GPS-em” trwał ponad kwadrans i gdy zacząłem już tracić nadzieję zera nagle pojawiły się.

Wykonałem tradycyjne zdjęcia – nieszczególnie interesujące, gdyż las wyglądał prawie tak samo we wszystkich kierunkach i wróciłem do samochodu. Gdy odjeżdżałem zaczęło mocno padać.


 All pictures
#1: General view of the confluence (towards S)
#2: View towards W from the confluence
#3: View towards N from the confluence
#4: View towards E from the confluence
#5: GPS readings
#6: My track on the map (© Microsoft AutoRoute 2002)
#7: At the confluence monument (ca. 200m away from the confluence)
#8: Hier kreuzt sich der 52. Breitengrad mit dem 7. Längengrad. Aufgestellt vom Heimatverein Stadtlohn. 9. Juni 1985
ALL: All pictures on one page