W
NW
N
N
NE
W
the Degree Confluence Project
E
SW
S
S
SE
E

Poland : Dolnośląskie

12.0 km (7.5 miles) S of Wrocław, Dolnośląskie, Poland
Approx. altitude: 125 m (410 ft)
([?] maps: Google MapQuest OpenStreetMap ConfluenceNavigator)
Antipode: 51°S 163°W

Accuracy: 5 m (16 ft)
Quality: good

Click on any of the images for the full-sized picture.

#2: South view #3: West view #4: East view #5: Old palace- Komorowice village #6: Szukalice village #7: Me at CP #8: Coordinates

  { Main | Search | Countries | Information | Member Page | Random }

  51°N 17°E (visit #5) (secondary) 

#1: General view of the confluence( towards N )

(visited by Wlodzimierz Kania)

05-Dec-2005 --

wersja polska

English Version

Our trip to Wrocław was an extra opportunity to revisit the intersection of 51ºN and 17ºE as we paid a visit to this place last time in march 2005. Our team consisted of Poles and guys from Mongolia. That day there was a very thick fog so we were not able to take a pictures of this intersection place and also pictures of all 4 directions (N, E, S, W). This time a weather was fantastic and we took good pictures. In order to reach the intersection place we were supposed to leave Wroclaw going Borowska and Grota Roweckiego streets. Following Grota Roweckiego street, after passing thru two railroad crosses I turned right to Parafialna street and then I was heading south with Gen Kutrzeby street. Going this street I passed under the highway A4 and after few kilometers passing thru Karwiany I reached Komorowice (#5) and I saw old palace.. After another 2 kilometers I entered small city of Szukalice – Żórawina district (#6). On the right hand side of the city plate I turned right and after a couple of minutes of intensive search I reached the intersection place. This intersection happened to be within the wheat field. Because of snowless winter the winter crops are green and impressive.

wersja polska

Wyjazd do Wrocławia był okazją do ponownego zaliczenia przecięcia 51ºN i 17ºE, gdyż poprzednia wizyta w marcu 2005r w mongolsko-polskim składzie z uwagi na bardzo gęstą mgłę jaka panowała w tym dniu, uniemożliwiła wykonanie zdjęć ogólnego widoku przecięcia i zdjęć w czterech kierunkach. Tym razem aura była sprzyjająca i udało się wykonać dokumentację fotograficzną. Dojazd z Wrocławia na przecięcie przebiegał ulicami Borowską i Grota Roweckiego, jadąc którą, po minięciu dwóch przejazdów kolejowych skręciłem w prawo w ulicę Parafialną i kierując się na południe ulicą Gen. Kutrzeby, przejeżdżając pod autostradą A4, po kilku kilometrach dojechałem przez Karwiany do miejscowości Komorowice (#5), gdzie znajduje się stary pałąc. Po przejechaniu dalszych 2 km dojechałem do miejscowości Szukalice w gminie Żórawina (#6). Na wysokości tablicy kierując się w prawo od drogi, po kilku minutach poszukiwań ustaliłem punkt przecięcia, który wypada na polu aktualnie obsianym pszenicą. Pomimo zimy z uwagi na brak pokrywy śnieżnej, ozimina prezentuje się zielono na zdjęciu.


 All pictures
#1: General view of the confluence( towards N )
#2: South view
#3: West view
#4: East view
#5: Old palace- Komorowice village
#6: Szukalice village
#7: Me at CP
#8: Coordinates
ALL: All pictures on one page