W
NW
N
N
NE
W
the Degree Confluence Project
E
SW
S
S
SE
E

Poland : Pomorskie

1.1 km (0.7 miles) E of Miastko, Pomorskie, Poland
Approx. altitude: 126 m (413 ft)
([?] maps: Google MapQuest OpenStreetMap ConfluenceNavigator)
Antipode: 54°S 163°W

Accuracy: 1 m (3 ft)
Quality: good

Click on any of the images for the full-sized picture.

#2: Widok w kierunku N / North view #3: Widok w kierunku E / East view #4: Widok w kierunku S / South view #5: Widok w kierunku W / West view #6: Odczyt GPS / GPS reding #7: Bezposrednie miejscu punktu/ Exact spot #8: Ja i Pixiu w punkcie pomiaru / Visitors at the CP #9: Miejsce parkingowe przy ogródkach działkowych / Parking near gardens #10: Sympatyczna dróżka w kierunku punktu / A nice path towards the point #11: Pixel oczekujący az skończę pomiary / Pixel is waiting to me #12: Trasa dojścia do punktu / The route to the point

  { Main | Search | Countries | Information | Member Page | Random }

  54°N 17°E (visit #5) (secondary) 

#1: Widok na punkt z około 25 metrów / Confluence view in 25 m

(visited by Aleksander Piwkowski)

English

14-Sep-2021 – Punkt 54°N 17°E jest jedenastym punktem osiągniętym w ramach wrześniowej wyprawy wakacyjnej - poprzedni zdobyty punkt to 54°N 18°E.

Punkt znajduje się na terenie łąk i pastwisk w pobliżu miejscowości Miastko, około 1 km na południowy wschód od jego centrum, około 300 m od najbliższej drogi. Po analizie zdjęć satelitarnych doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie zaatakować punkt od strony południowej. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. W tym miejscu przy drodze są ogródki działkowe i jest dość miejsca na zaparkowanie. Obawiałem się wcześniej, że trzeba będzie przez łąki i pastwiska przedzierać się na przełaj. Na miejscu okazało się jednak, że w kierunku punktu wiedzie bardzo przyjemna dróżka polna. Doprowadziła mnie ona na wzgórze dokładnie na 50 m na południe od punktu. Dalej na przełaj przez pastwisko dotarłem w pobliże charakterystycznej kępy drzew, przy której zlokalizowałem GPSem punkt. Namiar uzyskałem dość szybko i to z dokładnością 1 m. Pozostało jedynie zrobić zdjęcia i wracać, ale miejsce okazało się bardzo urokliwe, więc pozostałem tu z Pixlem na kilka chwil by przy pięknej pogodzie nasycić się widokiem sielskich wiejskich krajobrazów i poprzyglądać się pasącym się w pobliżu pięknym kozom.

Następny punkt to 54°N 16°E.

English

14-Sep-2021 – Point 54°N 17°E is the eleventh confluence point reached during the September holiday trip – the previous point was 54°N 18°E. The point is located in meadows and pastures near the town of Miastko, about 1 km south-east of its center, about 300 m from the nearest road. After analyzing satellite photos, I came to the conclusion that it would be best to attack the point from the south. It turned out to be a hit. There are allotment gardens along the road here and there is enough space for parking. I was afraid earlier that I would have to make my way across meadows and pastures. On the spot, however, it turned out that a very pleasant dirt road leads towards the confluence. It led me to a hill exactly 50 m south of the point. Further, across the pasture, I reached the vicinity of a characteristic clump of trees, at which I located a GPS point. I got the bearing quite quickly and with an accuracy of 1 m. The only thing left was to take pictures and go back, but the place turned out to be very charming, so I stayed here with Pixl for a few moments to enjoy the view of idyllic rural landscapes in beautiful weather and watch the beautiful goats grazing nearby.

The next point is 54°N 16°E.


 All pictures
#1: Widok na punkt z około 25 metrów / Confluence view in 25 m
#2: Widok w kierunku N / North view
#3: Widok w kierunku E / East view
#4: Widok w kierunku S / South view
#5: Widok w kierunku W / West view
#6: Odczyt GPS / GPS reding
#7: Bezposrednie miejscu punktu/ Exact spot
#8: Ja i Pixiu w punkcie pomiaru / Visitors at the CP
#9: Miejsce parkingowe przy ogródkach działkowych / Parking near gardens
#10: Sympatyczna dróżka w kierunku punktu / A nice path towards the point
#11: Pixel oczekujący az skończę pomiary / Pixel is waiting to me
#12: Trasa dojścia do punktu / The route to the point
ALL: All pictures on one page