W
NW
N
N
NE
W
the Degree Confluence Project
E
SW
S
S
SE
E

Poland : Śląskie

1.9 km (1.2 miles) S of Władysławów, Śląskie, Poland
Approx. altitude: 210 m (688 ft)
([?] maps: Google MapQuest OpenStreeMap ConfluenceNavigator)
Antipode: 51°S 161°W

Accuracy: 3 m (9 ft)
Quality: good

Click on any of the images for the full-sized picture.

#2: Ogólny widok punktu. Zdjęcie wykonane z kierunku południowego. #3: Widok z CP w kierunku E. #4: Widok z CP w kierunku S. #5: Widok z CP w kierunku W. #6: GPS,z bardzo słabym EGNOS. #7: Droga wzdłuż lasu w kierunku NE/SW #8: GPS 60 (z anteną zewnętrzną) oraz PDA z SiRFstar III zgodnie wskazują to miejsce ! #9: Przygodny "parking" po wschodniej stronie szosy. #10: Zabytkowy kościół w Mokrej, przetrwał wielką bitwę z 1 IX 1939.

  { Main | Search | Countries | Information | Member Page | Random }

  51°N 19°E (visit #7)  

#1: Widok z CP w kierunku N.

(visited by Aleksander Piwkowski)

24-Sep-2006 --

Polski

English

Beautiful, sunny and warm september sunday seemed perfect for a small excursion. This Tym razem wybrałem sobie za cel Opole. I decided to use this opportunity to visit 51N/19E and 51N/18E.

Having studied descriptions of my predecessors and satellite photos I knew exactly what to expect. Approach to 51N/19E turned our to be very easy. From Częstochowa my car's GPS samochodowy guided me to Miedzno. Here enchanted by its sleepy atmosphere I stopped for a while, to capture some views (and buy some delicacies in a well stocked self-service shop). In centre of town, just near to a church I turned east and after 500 diert north. After about 800 meters road gradually turns NE and after another 2700 meters leads to confluence area. From that place you can clearly see unbeaten road leading through field into a forest towards confluence.

I drove for several hundred meters in search for a good place to park my car, and found it at the edge of forrest at east side of tarmac road. GPS showed about 430 meters to the point.

Opposite the 'parking lot', looking west there is an unbeaten road leading NW. You can see a young forest to west (or perhaps groups of young trees). After 125 meters I turned into a path running at the edge of forrest allmost westwards, with a slight diversion to souts. This pleasant walk, in rays of warm september sun ended after about 290 meters - here GPS readings made me turn into a forest. No path here so I had to struggle throung undergrowth, sometimes quite high. I managed to cross it with no damae to my body and clothes.

I found the 51N/19E point quite fast and with no problems, because in that place the forrest becomes thinner. I took the routine shots: GPS, four cardinal directions (and some other interesting) and begun studying photos and descripions by my predecessors. I managed to find some distinctive places shown on their photos, including a curved birch. Now I was sure I was in the right place!

I choosen my return way according to Wojtek Czombik's advice. It turned out that there is a comfortable path leading to the point from south-west, just good enough to walk, but I wouldn't decide to drive a car. After 150 meters it leads to unbeaten road leading S-W. Where the two roads met I recognized the place where Wojtek took a photo. I additionally shot a panorama in this charming place. After another 100 meters it reaches the road I left when going to the confluence.

Remainder of my excursion on that day led to Opole through point 51N/18E. Earlier I decided to follow Wojtek Czombik's advice and to visit Mokra to see the monument he described. I wasn't disappointed. 3,5 km past Miedzno towards Mokra, at the edge of a forest I noticed first board. There is a historic path marked here, which guides us at the area following tracks of Wolyn Cavalry Brigade. Further on, at the edge of Mokra, there is a monument commemorating a battle that the brigade fought here on September 1st, 1939.

200 meters to west there is an old wooden church, build in 1708 (initially as a chapel only) which miraculously survived heavy combat that took place here on September 1st, 1939

Polski

Przepiękna, słoneczna i ciepła wrześniowa niedziela wydała mi się wręcz idealna do odbycia nowej krajoznawczej wycieczki. Tym razem wybrałem sobie za cel Opole. Przy okazji postanowiłem połączyć ją z ekspedycją do punktów 51N/19E oraz 51N/18E.

Po przestudiowaniu opisów poprzedników oraz zdjęć satelitarnych dokładnie wiedziałem czego się spodziewać. Dojazd do punktu 51N/19E okazał się bardzo łatwy. Z Częstochowy GPS samochodowy skierował mnie wprost na miejscowość Miedzno. Tutaj zauroczony spokojną jego, wręcz senną, atmosferą zatrzymałem się na chwilę, by utrwalić dla siebie kilka widoków (i uzupełnić zapasy smakołyków w dobrze zaopatrzonym sklepie samoobsługowym). W centrum miejscowości, przy samym kościele, skręt dokładnie w kierunku wschodnim, by po 500 metrach odbić na północ. Po około 800 metrach droga odchodzi łagodnie w kierunku NE by po kolejnych 2700 metrach doprowadzić w pobliże CP. Z tego miejsca dokładnie widać drogę polną zmierzającą w las w kierunku punktu przecięcia.

Przejechałem jeszcze kilkaset metrów w poszukiwaniu miejsca do zaparkowania jednak najlepsze okazało się na skraju lasu po wschodniej stronie drogi asfaltowej. Z tego miejsca GPS wskazywał jeszcze około 430 metrów do punktu.

Na wprost przygodnego „parkingu”, po stronie zachodniej, rozpoczyna się polna droga w kierunku NW. W kierunku zachodnim widać młody las (a może raczej kępy młodych drzew). Po 125 metrach skręciłem w ścieżkę wiodącą skrajem lasu w kierunku prawie zachodnim – z lekkim odchyleniem południowym. Spacerek niezwykle przyjemny w promieniach wrześniowego ciepłego słonka zakończył się po około 290metrach - tu bowiem wskazania GPS nakazały skręcić mi wprost w las. Brak ścieżki, a więc konieczność brodzenia w dość wysokim miejscami poszyciu nieco mnie zaniepokoił, jednak wszystkie przeszkody udało się pokonać bez szwanku na ciele i ubraniu.

Sam punkt 51N/19E zlokalizowałem dość szybko i bez kłopotu ponieważ akurat w tym miejscu las przerzedził się znacznie. Dokonałem rutynowych zdjęć wskazań GPS oraz wszystkich kierunkowych (a także kilka innych ciekawych) a następnie zabrałem się za studiowanie zdjęć i opisów wykonanych w tym miejscu przez poprzedników. Dzięki temu udało mi się rozpoznać w terenie kilka charakterystycznych miejsc widocznych na zdjęciach poprzedników, w tym charakterystyczną wygiętą brzozę. Teraz byłem już pewien, że jestem we właściwym miejscu !

Drogę powrotną obrałem według wskazań Wojtka Czombika. Okazało się, że od strony południowo zachodniej wiodła do punktu wygodna ścieżka, w sam raz na to by nie lękać się przedzierania przez las - na jazdę samochodem jednak bym się nią nie zdecydował. Po 150 metrach doprowadziła mnie do polnej drogi leżącej niemal w kierunku W-S. U zbiegu tych dróg natychmiast rozpoznałem miejsce, gdzie swój pobyt WC uwiecznił swoim zdjęciem. Ja dodatkowo wykonałem w tym urokliwym miejscu panoramę. Po następnych 100 metrach dochodzi się do drogi, którą szedłem w kierunku CP i z której tak pochopnie skręciłem w las kilkadziesiąt metrów wcześniej.

Dalsza moja wycieczka w tym dniu wiodła do Opola, poprzez punkt 51N/18E. Jednak wcześniej postanowiłem, za radą WC, odwiedzić Mokrą by zapoznać się z opisanym przez niego pomnikiem. I nie zawiodłem się. Już 3,5 km za Miedzno w kierunku Mokrej, na skraju lasu natknąłem się na pierwszą tablicę informacyjną. Wytyczona tu trasa dydaktyczno historyczna oprowadza po okolicy szlakiem bojowym Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Nieco dalej, na skraju Mokrej, opisany przez poprzedników pomnik poświęcony bitwie WBK z 1 IX 1939.

200 metrów dalej, w kierunku zachodnim, stary zabytkowy drewniany kościółek z 1708 (początkowo jako kaplica tylko) który cudem przetrwał zażarte boje toczone właśnie w tym miejscu 1 IX 1939 roku.


 All pictures
#1: Widok z CP w kierunku N.
#2: Ogólny widok punktu. Zdjęcie wykonane z kierunku południowego.
#3: Widok z CP w kierunku E.
#4: Widok z CP w kierunku S.
#5: Widok z CP w kierunku W.
#6: GPS,z bardzo słabym EGNOS.
#7: Droga wzdłuż lasu w kierunku NE/SW
#8: GPS 60 (z anteną zewnętrzną) oraz PDA z SiRFstar III zgodnie wskazują to miejsce !
#9: Przygodny "parking" po wschodniej stronie szosy.
#10: Zabytkowy kościół w Mokrej, przetrwał wielką bitwę z 1 IX 1939.
ALL: All pictures on one page