W
NW
N
N
NE
W
the Degree Confluence Project
E
SW
S
S
SE
E

Poland : Śląskie

1.9 km (1.2 miles) S of Władysławów, Śląskie, Poland
Approx. altitude: 210 m (688 ft)
([?] maps: Google MapQuest OpenStreetMap ConfluenceNavigator)
Antipode: 51°S 161°W

Accuracy: 14 m (45 ft)
Quality: better pictures needed

Click on any of the images for the full-sized picture.

#2: South view / 200m to the CP #3: Borowa village #4: Monument from Second World War #5: Information tableaux #6: GPS shot

  { Main | Search | Countries | Information | Member Page | Random }

  51°N 19°E (visit #2)  

#1: North view

(visited by Wlodzimierz Kania)

02-Nov-2003 --

Polski

English

On my way back home (from All Saints Day celebrations) I was crossing Czestochowa. This brought me an idea to skip from the main path and get the second intersection of 51° N and 19° E. Passing by the famous Monastery in Czestochowa (Jasna Gora) and then heading towards Wielun I turned right and using the car map I set another direction to Miedzno and then to village called Borowa.

The GPS was showing the intersection to be close. I turned right into the forest and had to leave my car as the ground was becoming more and more swampy due to recent heavy rains. I walked the remaining distance, however the heavy rain won this battle. It made me to draw back to the car. I returned to the main road and driving further I spotted a newly made lateral road which happened to deliver me close to the intersection point.

I made a photo documentation from inside my car as the heavy rain did not allow for more challenging approach. Then I returned to the main road no 43 Czestochowa —Wieluń.

On my way back I was passing thru the small town of Mokra, where on 1st September 1939 the Wolyn Cavalry Brigade undertook a heavy battle with German 4th Tank Division which is these days represented by the Monument (pic 4) and information tableaux (pic 5).

Wersja polska

Droga powrotna do Kalisza (w związku ze Świętem Zmarłych) prowadziła przez Częstochowę i tu narodził się pomysł, aby zboczyć troszkę ze stałej trasy Częstochowa – Wieluń (droga nr 43) i zaliczyć drugie moje przecięcie 51° N i 19° E. Na wysokości klasztoru w Częstochowie jadąc drogą wylotową na Wieluń skręciłem w prawo i korzystając z mapy samochodowej skierowałem się na miejscowość Miedźno i dalej w kierunku wsi Borowa.

GPS wskazywał, że przecięcie jest już blisko. Skręciłem w prawo w leśną drogę i po przejechaniu kilkuset metrów zostawiłem samochód, gdyż droga stawała się coraz bardziej rozmiękła z uwagi na intensywnie padający deszcz. Dalszą drogę do przecięcia pokonywałem pieszo, niestety deszcz wygrał i przemoczony wróciłem do samochodu. Wycofałem się do drogi asfaltowej i przejeżdżając jeszcze około 300 metrów natrafiłem na nowobudowaną żużlową drogę, która doprowadziła mnie w pobliże przecięcia.

Wykonałem dokumentację fotograficzną ekranu GPS z wnętrza samochodu, gdyż intensywnie padający deszcz nie pozwolił na opuszczenie samochodu.

Wracając z punktu przecięcia na drogę nr 43 Częstochowa – Wieluń przejeżdżałem przez miejscowość Mokra, gdzie 01.IX.1939r. Wołyńska Brygada Kawalerii stoczyła ciężkie walki z niemiecką 4 dywizją pancerną, co upamiętnia pomnik (zdjęcie nr 4) i tablice informacyjne (zdjęcie nr 5).


 All pictures
#1: North view
#2: South view / 200m to the CP
#3: Borowa village
#4: Monument from Second World War
#5: Information tableaux
#6: GPS shot
ALL: All pictures on one page